بیستمین کنفرانس اپتیک و فوتونیک ایران و ششمین کنفرانس مهندسی و فناوری فوتونیک ایران از هشتم تا دهم بهمن ماه سال جاری در دانشگاه صنعتی شیراز برگزار شد.

این کنفرانس، که بزرگترین گرهمایی متخصصان و صاحبنظران اپتیک و فوتونیک کشور است، در محیطی پرشور و نشاط برگزار گردید و حال و هوای دانشگاه صنعتی شیراز را تغییر دارد. در این کنفرانس دانشگاه صنعتی شیراز میزبان حدود ۷۰۰ نفر از محققان، اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی از سراسر کشور و در رشته‌های فیزیک، فوتونیک، مهندسی برق، مهندسی الکترواپتیک و مهندسی اپتیک و لیزر بود.

در مراسم افتتاحیه کنفرانس که صبح روز سه شنبه ۹۲/۱۱/۸ در محل سالن دکتر طاهری دانشگاه صنعتی شیراز برگزار گردید، ابتدا جناب آقای دکتر شاهرخ جم ریاست دانشگاه صنعتی شیراز ضمن خوش آمد گویی به شرکت کنندگان و مهمانان کنفرانس، توضیحاتی در خصوص فعالیت‌های گسترده دانشگاه صنعتی شیراز که تنها دانشگاه صنعتی جنوب کشور است ارائه کردند. سپس جناب آقای دکتر رسول ملک فر ریاست انجمن اپتیک و فوتونیک ایران در خصوص نقش انجمن‌های علمی به ایراد سخن پرداختند. همچنین جناب آقای دکتر عزالدین مهاجرانی و دکتر غلامرضا هنرآسا، دبیران کمیته علمی و اجرایی کنفرانس گزارشی از عملکرد این دو کمیته ارائه کردند. در ادامه جناب آقای دکتر وحید احمدی، معاونت محترم پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مورد نقش علم و توجه به نیاز صنعت در انجام امور پژوهشی دانشگاه‌ها صحبت کردند. در خاتمه از آقای دکتر سید محمد مهدوی از اساتید دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف به عنوان استاد پیشکسوت در زمینه اپتیک و فوتونیک تقدیر شد.

در این کنفرانس از میان تعداد ۷۲۲ مقاله رسیده به دبیرخانه کنفرانس، ۴۵۶ مقاله پس از انجام داوری به صورت شفاهی و پوستر طی سه روز یرگزاری کنفرانس ارائه شد. همچنین ۸ جلسه سخنرانی عمومی، ۳ کارگاه آموزشی و دو میزگرد تخصصی در کنار ارائه مقالات کنفرانس برگزار گردید. این کنفرانس با برگزاری جلسه اختتامیه در ظهر روز پنجشنبه ۹۲/۱۱/۱۰ به کار خود پایان داد.